Alman Hamamböceği ( Blatella Germanica)

0.5 - 1 cm. boyunda, kahverengi, en hızlı üreyen hamamböceği türüdür. Açık kahverengi görünümünde olup üzerinde uzunlamasına koyu çizgiler bulunur. Bıraktığı bir pakette40-48 civarı yumurta vardır. Bir dişi yılda 30.000'i bulan sayıya ulaşabilir,ömrü bir yıldır. Çok pistirler ve her şeyi yerler. Her pisliği ,mikrobu taşır ve bulaştırırlar.. Gıda, su ve sıcağa ihtiyacı olduğundan insan olan her yerde aktiftir. Evlerde ilk yerleşeceği yer mutfak ve banyolardır. Karanlığı sever ve geceleri aktiftirler, çok dayanıklıdırlar, ilaçlara çok çabuk direnç kazanırlar. İlk böcek geldiğinde yayılmadan ilaçlatılması gerekir.


Amerikan Hamamböceği (Periplanata Americana)

Hamamböcekleri içinde en iri olanıdır.Kanatlı kırmızımsı kahve rengindedir. İnsanların yediği ve yemediği her şeyi yerler. İçinde 14-16 yumurta bulunan paket yaparak her mevsim üreyebilirler.Toplu koloniler halinde yaşarlar ve 15 ay ömürleri vardır.Nemli, sıcak ve pis yerleri severler. Kanalizasyon, kazan dairesi, depo, bodrum, ambalaj içi gibi yerleri kendilerine yaşam alanı olarak seçerler. Dizanteri,Gıda zehirlenmeleri, verem, Gasroenteritis, Antrax, Pnomoni, Hepatit, Mantar hastalıları, Astım, Alerjik reaksiyon gibi çeşitli hastalık mikroplarını taşır ve bulaştırır.


Oryantel Hamamböceği (Blatta Orientalis)

1-1.5 cm uzunluğunda parlak siyah rengindedir. Erkeklerinde iki kahve renkli kanat vardır. Dişileri oval erkekleri ince yapıdadır. Karafatma diye de adlandırlırlar. Bodrum, depo, kanalizasyon, bina boşluklarında görülür. Havaların ısınmasıyla her yeri istila ederler. Kışın yuvalarına çekilirler. 6 aylık ömürleri vardır.Her türlü gıda ve organik maddeyi yerler. Dizanteri, Gıda zehirlenmeleri, Verem, Gastroenteritis, Antrax, Pnomoni, Hepatit, Mantar hastalıkları, Astım, Alerjik reaksiyon gibi çeşitli hastalık mikroplarını taşır ve bulaştırırlar.


Karınca

2-4 mm büyüklüğünde siyahtan kahverengiye, kırmızıdan siyaha kadar birçok karınca türü vardır. Kanatlı olanları ise 5-8 mm uzunluğunda kahverengi ve iki uzun kanata sahiptir. Su ve yiyecek kaynaklarının yakınlarına yuva yaparlar. Süpürgelik ve çatlaklarda, deliklerde,saksı içine yuvalanırlar.Koloni halinde yaşarlar. Salmonellosis ve Staphilacoc enfeksiyonlarına sebep olurlar.


Karasinek

0.5-1 cm boyunda siyah gri renktedirler. Çöp ve Gübre gibi nemli organik madde bulunan yerlere 100-150 tanesi yığın halinde yumurta bırakırlar. Larvalar bu organik maddelerle beslenerek 7-8 gün içinde sinek olarak uçmaya başlarlar. Hızlı ürerler. Her türlü gıda ve artıkla beslenirler.. Ve İnsanların yaşadığı her yeri istila ederler ve vücutlarında çok çeşitli hastalık mikrobu taşıdığı için her dolaştığı yere bulaştırırlar. Her 5 dakikada bir gezdikleri yere dışkı bırakırlar. Kolera,, Diare, Dizanteri, Hepatit, Çocuk felci, Gıda zehirlenmeleri, Selmonellosis, Verem gibi hastalıkları bulaştırırlar.


Sivrisinek

Yaklaşık 2700 türü olduğu saptanan sivrisineklerden insan sağlığı açısından önemli olan Anopheles,Culex ve Aedes adlı 3 türü önem kazanmaktadır. Temiz, sıcak,serin, kirli her türlü su birikintilerinde ürerler. Yumurtalarını su birikintilerine tek tek veya grup halinde bırakırlar. Larva ve pupa döneminden sonra uygun sıcaklıkta 8-9 günde ergin sinek olurlar. Erkekler bitki özsuyuyla, dişiler hem bitki özsuyuyla hem de yumurtlayabilmek için kan emerek beslenirler. Gece faaliyet gösterirler. En az 3 km uçarak canlıların yaşadıkları yerlerde yoğunlaşırlar. Sıtma hastalığı, Fil hastalığı, sarı humma, Nil humması, Beyin iltihabı gibi hastalıkların yayılmasında önemli rolleri vardır. 

Kene


3-5 mm kadar kırmızı kahverenginde yassı,oval bir parazittir.İnsan ve hayvanlara yapışıp kan emerek büyürler. Dışarıda keneler çimlere de,çalıklarda ve hayvan barınma yerlerinde bulunurlar ve buradan geçen canlılara yapışırlar. Bu canlılar sayesinde evlerin içlerine kadar gelirler. Ev içlerinde dişiler çatlağa,yarığa yumurta bırakırsa bir kene hafta içinde yüzlercesi oluşur.

 


Örümcek


Parazitlenmezler, hastalık bulaştırmazlar, yağmacılıkla, böcekleri yiyerek beslenirler. Birçok türü vardır. Türlere göre boy ve renkleri değişiklik gösterir. Bazı türler insanda, sokarak zehirleme yaparlar. Genellikle boyun, el, yüz, omuz ve kolundan sokarlar. Evlerin loş ve karanlık yerlerine yuva yaparlar. Isırma yerinde birbirine yakın iki nokta vardır. Sokulan yerde yanma, ağrı başlar, kaşınır ve şişer, titreme, bitkinlik, nabız artması ve soğuk terleme görülür. Hem gece hem gündüz görülebilen türleri olduğu gibi sadece gece görülen türleri de vardır.


Pire


Erişkin pireler yaklaşık 1-10 mm boylarındadır. Birkaç hafta ile bir yıl arasında yaşayabilirler. Çok güçlü bacakları sayesinde boyundan 200 katı aşkın sıçramalar yapabilirler. Genellikle sarı tonlarında, kahverengi, koyu kahverengi ve siyaha yakın koyu renktedirler. Hayvan,insan, toz ve kuş piresi şeklinde türleri vardır. Hızlı ürerler, haftada 2000 yavruya ulaşabilirler. Uygun ısıda 8-10 günde evrimleşerek pire olabilirler.Isı yeterli değilse 80-90 günü bulur.Yumurtlamak için kan emerler. Canlı üstüne çıkabildiği için her yere taşınabilirler. Geceleri uyutmaz ısırır, ciltte noktalar halinde ısırık izleri, çamaşırlarda kahverengi pisliğinin lekeler görülür. Tifüs ve Veba hastalığı bulaştırırlar.


Tahtakurusu

 

Özellikle Yatak tahtakuruları olarak adlandırılan türlerinin hemen hepsi kuş ve memelilerden kan emerek beslenirler. Genellikle geceleri kan emmek için çıkarlar, diğer zamanlarda ışıksız ortamlarda saklanırlar. 3-6 mm boyunda oval ve basık vücutlu olan tahtakurularının renkleri açıktan kahverengine kadar değişiklik gösterebilir. Kendilerine has tipik viskiyi andırır kokuları vardır.İnsanları özellikle vücutlarının örtülü olmayan yerlerinden ısırırlar. 6-8 haftada erişkin hale gelerek 200 civarında yumurta bırakırlar.İnsanları ısırıp ağırlığının 5-6- katı kan emerler, emdikleri yerler şişer ve çıban gibi kızarır.Geceleri aktiftirler,insana uykuda saldırırlar. Evden eve eşya ile yayılırlar. Pasteurella pestis,alerjik reaksiyonlar, M.Leprae, Bacillus anthracis, B.Recurrentin gibi birçok hastalığı bulaştırırlar.


Tatarcık

 

Küçük vücudu sık kıllarla örtülü, donuk sarı renkli, 1,5 - 3 mm boyunda sineklerdir. Doğada hayvan barınaklarında, mağaralarda, evlerdeki loş yerlerde yaşar ve geceleri insanlardan, hayvanlardan kan emerler. Yumurtalarını bitkisel ve yaş atıkların üzerine bırakırlar.Şark çıbanı, humma gibi hastalıkların yayılmasında rol oynar. Tatarcık sinekleri; tropikal bölgelerde yıl boyunca hastalık bulaştırabilirlerken, daha soğuk iklimlerde sadece sıcak aylarda etkilidirler. Orta Doğu ve Orta Asya da hastalık sıcak ve kurak aylarda (yaz veya sonbahar ayları) gözlenir ve insanlara enfekte tatarcık sineklerinin (phlebotomus papatasii) ısırmasıyla bulaşır. Tatarcık sinekleri; sadece bir kaç milimetre boyunda olan sinekçiklerdir. Sadece dişi tatarcıklar insanları ısırır. Tatarcık sineği geceleri beslenir, gündüzleri karanlık yerlerde bulunur (duvar çatlakları, mağaralar, evler ve ağaç kovukları). Yumurtlama kan emdikten bir kaç gün sonra olur. Yumurtaların kanatlı tatarcıklar haline gelmesi için yaklaşık 5 haftalık bir süre gereklidir. Yetişkin bir tatarcık sineği sıcak ortamda bir kaç hafta yaşar.F A R E L E R

 


Ev Faresi

 

Kuyruk hariç yaklaşık 12 cm boyunda olan ev faresi, ortalama olarak 30 gram ağırlığa sahiptir. Burun yapısı silindiriktir. Gözleri küçüktür. Kahverengi ile gri arasında düz tüylere sahiptir.Dışkıları siyah renkli, oval ve yaklaşık olarak 5-6 mm boyutlarındadır.Kağıt,kumaş ve benzeri malzemelerin bulunduğu konut, yiyecek depoları ve ambar gibi yerlerde,tenha ve karanlık bölümlerde bulunurlar. 35 gün içinde erişkin hale gelen ev fareleri, yılda 5- 10 kez döl verebilir ve her batında 5-8 yavru doğurabilirler. Gebelik süreleri 18-21 gündür.Pürüzlü zemine sahip duvarlardan tırmanabilir, 30 cm yüksekliğe sıçrayabilir,ip ve kablolar üzerinde yürüyebilir, yüzebilir, 6 mm'den daha büyük aralıklardan girebilirler


Lağım Faresi ( Rattus norvegicus)

 

Kuyruk hariç yaklaşık 25-28 cm boyunda olan lağım sıçanı ortalama olarak 500 gram ağırlığa sahiptir. Burunları küttür. Kulakları ve gözleri küçüktür. Tüyleri kaba ve kahverengidir. Dışkılarının iki ucu da küttür ve kapsül şeklindedir. Yaklaşık 20 mm boyutunda dışkıları vardır. Lağım sıçanı çöp yığınları ve beton oluşumların altında,demiryolları ve nehir kenarlarında olmak üzere daha çok binaların dışında, toprak altında yaşarlar. Yaklaşık 2-5 ayda erişkin hale gelen lağım sıçanı yılda 3-6 döl verir ve her bir batında 7-8 yavru doğurur. Koku ve işitme duyuları oldukça gelişmiştir. Yaklaşık 12 mm'den büyük aralıklardan geçebilirler.


Çatı Faresi


Kuyruk hariç yaklaşık 20-25 cm boyunda olan çatı sıçanı, ortalama olarak 300 gram ağırlığa sahiptir. Burunları sivridir. Lağım sıçanına oranla daha iri kulaklara, daha büyük gözlere ve daha koyu kahverengi ya da siyah tüylere sahiptir. Dışkıları lağım sıçanının dışkılarına oranla daha sivri uçludur. Bina içleri, çatı katları ve ya bodrum katlarında, odunluk, çöplük gibi yerlerde yaşarlar.Yaklaşık 4 ay içinde erişkin hale gelirler. Yılda 4-6 döl verirler ve bir batında 4-8 yavru doğururlar. Tırmanma becerileri çok iyidir. Yaklaşık 12 mm'den büyük deliklerden kolayca geçebilir.